Alergišką vaiką auginanti Vaiva Lukošienė asmeninę patirtį suguldė į knygą

Vaiva Lukošienė su vyru ir sūnumi
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2020-02-09 08:44
Kas jau kas, bet Vaiva Lukošienė, visuomenės sveikatos ugdymo ir gyvensenos medicinos specialistė, alergiška moteris, alergiško sūnaus mama ir alergiško vyro žmona, tikrai žino, ką reiškia ir kokius iššūkius sukelia alergija – pernelyg jautri imuninės sistemos reakcija į medžiagas ar veiksnius, kurie laikomi įprastais ir nepavojingais žmogaus sveikatai.

Ji daugybę metų bandė su alergija kovoti, su ja susidraugauti. Per tuos metus V. Lukošienė ne tik įkūrė alergiškų žmonių asociaciją „Alergijos klubas“, bet ir sukaupė didžiulį žinių bagažą, kurį galiausiai nusprendė suguldyti knygos „Ačiū, ne – aš alergiškas!“ puslapiuose.

Kaip Jūsų gyvenime atsirado alergijos tema? Papasakokite apie savo šeimos ryšį su šia organizmo ypatybe.

Su alergija susidūriau jau ankstyvoje vaikystėje. Kasdien kamuodavausi dėl čiaudulio, niežulio, slogos ir ašarojančių akių, reaguodama į dulkių erkutes, pelėsį, žiedadulkes, vilną. O kur dar bičių įgėlimai, lydimi intensyvaus tinimo.

Gimus sūnui, ir jam iškart prasidėjo alergijos sukeltos odos, kvėpavimo ir virškinimo problemos. Pradėjau ieškoti informacijos knygose, internete, mokslo straipsniuose. Prieš septynerius metus lietuvių kalba jos dar buvo labai mažai. Verčiausi tekstus ne tik iš anglų, bet ir iš ispanų, italų, rusų kalbų. Supratusi, kokią didelę įtaką sveikatai turi mityba, aplinka ir psichologinė sveikata, nutariau studijuoti gyvensenos mediciną. Susidūrus su vis didėjančiu pagalbos prašančių tėvų skaičiumi, o ir pačiai atsimušus į daug užtrenkiamų durų, kilo mintis įkurti alergiškų žmonių asociaciją „Alergijos klubas“. Tai ne tik skatina gilinti žinias, dalyvauti seminaruose, mokymuose, konferencijose, bet ir pačiai skaityti pranešimus, tarkim, LR seime, siekiant palengvinti alergiškų vaikų integraciją darželiuose ir mokyklose.

Alergija – kas tai? Kodėl atsiranda alergijos ir kokie jas lemiantys veiksniai?

Alergija – pernelyg jautri žmogaus imuninės sistemos reakcija į medžiagas ar veiksnius, kurie paprastai gerai toleruojami ir laikomi nepavojingais žmogaus sveikatai. Norėtųsi, kad alerginių ligų diagnostikai ir gydymui galiotų daugiau universalių taisyklių, leidžiančių suprasti priežastis, palengvinti alergenų paiešką ir jų šalinimą.

Visgi kiekvienas esame unikalus ir gyvename įvairiose aplinkose. Skiriasi mūsų ligos, kurių gydymas palieka nevienodus pėdsakus mūsų organizme, tad ir reakcija į tą patį dirgiklį nėra vienoda. Nė vienas maisto produktas, kosmetikos priemonė ar skalbiklis nėra visiškai saugus. Kiekvieno žmogaus tiek alergenų sąrašas, tiek gydymo būdai yra skirtingi. Kaip pagrindinius alergijai įtaką darančius veiksnius dažniausiai minime genetiką, žarnyno būklę, aplinkos taršą, antibiotikų vartojimą, mitybą ir per daug skrupulingą higieną.

Ką tik pasirodė Jūsų knyga „Ačiū, ne – aš alergiškas!“. Kaip kilo idėja knygos temai ir pobūdžiui?

Po trejų nemigos, įtampos ir nuolatinio streso metų sušlubavo ir mano pačios sveikata. Tiek gydytojai, tiek aš pati bijojau, kad trisdešimtojo gimtadienio nesulauksiu. Tyrimai lyg ir nieko blogo nerodė, bet savijauta buvo tokia prasta, kad vos atsikeldavau iš lovos. Kad ir kaip bijojau dėl savęs, dar labiau gąsdino mintis, kad tik aš viena žinau, kaip tinkamai pasirūpinti sūnumi. O kas bus, jei?.. Per trejus metus sukauptą informaciją nutariau užrašyti savo vyrui. Apie tai sužinoję draugai paskatino užrašus paversti knyga, nes tikėjo, kad mano gyvenimiški patarimai ir patyrimai pravers tėvams, pakliuvusiems į panašią situaciją.

Vaiva Lukošienė  su vyru ir sūnumi
Vaiva Lukošienė su vyru ir sūnumi

Savo knygoje dalijatės gausybe naudingų patarimų. Kokius esminius gydymo metodus įvardintumėte kovoje su alergija?

Pagrindinis „vaistas“ yra atsakingai ieškoti alergenų ir jų vengti.

Kokie Jūsų išbandyti metodai, kovojant su alergija, nepasitvirtino?

Nepasitvirtino „alternatyviosios“ medicinos siūlytos priemonės bei alergologų leidimas vartoti silpnai jautrinančius produktus. Kol sūnaus racione neliko, tik visiškai saugūs, jam 100 procentų tinkami produktai, tol odos bėrimai nesibaigė.

Kokią įtaką alergija turi santykiams šeimoje?

Alergija sudėtinga įvairiomis prasmėmis. Artimiesiems sunku suprasti, kaip atsakingai jie turi žiūrėti į tokio tipo susirgimus. Daugelis dabar net galvoja, kad tai tik „mados reikalas“. Patys tėvai nuolat kamuojami nemigos, streso, nuovargio. Šeimos santykiams tai rimtas išbandymas.

Kokiais pagrindiniais maisto gaminimo nuostatais vadovaujamasi alergiškų žmonių šeimoje?

Kai esi alergiškas maistui, gaminimo procesus sudėtinga aprašyti trumpai. Priklausomai nuo reakcijos intensyvumo, taisyklių ir ribojimų atsiranda vis daugiau, tačiau svarbiausia taisyklė yra ta, kad alergiško žmogaus maistas jokiu būdu negali liestis su alergizuojančiais produktais. Reikia pasirūpinti visų paviršių švara: stalviršių, puodų, indų, įrankių ir gaminančiojo rankų. Taip pat patiekaluose, iš kurių bus gaminama, neturi būti alergizuojančių produktų pėdsakų.

Knyga „Ačiū, ne – aš alergiškas!“
Knyga „Ačiū, ne – aš alergiškas!“

Kokia Jūsų nuomonė apie Lietuvos medikų teikiamą informaciją alergijų kamuojamiems pacientams?

Alergologai, kaip ir kitų sričių gydytojai, pacientui gali skirti labai mažai laiko, todėl dažnai pacientui ar jo šeimos nariams tolimesniame gyvenimo su alergija kelyje suteiktos informacijos tiesiog nepakanka.

Kodėl kiekvienam, susiduriančiam su alergija, naudinga perskaityti knygą „Ačiū, ne – aš alergiškas!“?

Šioje knygoje aprašoma Beno alergijos istorija, mūsų, kaip tėvų, patyrimai ir jausmai, todėl daugelis tėvų atpažins save. Knygoje paprastai pateikiau pagrindinę informaciją, kuri reikalinga tik susidūrus su alergija. Taip pat joje yra receptų – jie paprasti, lengvai pritaikomi bet kokioms alergijoms. Kiekvienas receptas – tai bazė, kurią papildę ar pakeitę tinkamomis ir mėgstamomis sudėtinėmis dalimis galėsite mėgautis Jums įprastais skoniais.