Dažniau barsimės ar mylėsimės? Olegas Lapinas pataria, kaip paįvairinti kasdienybę

Olegas Lapinas / Monikos Požerskytės ("Pix studija") nuotr.
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2020-03-17 19:30
Sakoma, kad seksualinis gyvenimas sustiprėja stresinėse, išgyvenimo situacijose. Ar taip yra iš tikrųjų? Be to, kaip keisis santykiai ir poreikiai, daugiau laiko praleidžiant namuose? Klausiame žinomo psichoterapeuto Olego Lapino.

Ar tiesa, kad pavojaus akivaizdoje sustiprėja seksualinis alkis?

Tai priklauso nuo situacijos. Jeigu seksualinis potraukis yra tarp ką tik susipažinusių žmonių, pavojaus rizika padidina šansus jiems suartėti. Tai yra patvirtinta psichologinio eksperimento, kai eksperimente dalyvavęs vaikinas kvietė merginas į pasimatimą tiesiog gatvėje, ir kai – ant linguojančio beždžionių tilto. Pastaruoju atveju jam pavyko gauti vos ne trečdaliu daugiau sutikimų, vadinasi, jo šansai buvo didesni. Taip yra todėl, kad patirdami stresą, būdami pavojuje mes jaučiame panašų susijaudinimą kaip įsimylėjimo atveju.

Kaip keičia (jei keičia) porų santykius tai, kad šiuo metu jos daugiau nei įprastai laiko praleis drauge?

Jeigu kalbame apie poras, kurios neturi vaikų, tai šis laikas veikiausiai išryškins viską, kas tarp jų yra gera ir kas ne. Jie turbūt ir dažniau barsis, ir dažniau mylėsis, susipyks ir taikysis. Šitie dalykai – neatsiejami vienas nuo kito.

Patirdami stresą, būdami pavojuje mes jaučiame panašų susijaudinimą kaip įsimylėjimo atveju.

Pora / 123RF.com nuotr.
Pora / 123RF.com nuotr.

Kai nėra, kur pabėgti, kaip patariate spręsti konfliktus, neišsiskirti?

Matote, ir išsiskirti tokiu metu nelabai leidžia, nes įstaigos, kurios skiria, taip pat uždarytos. Dabar tokios išeities nėra. Galima tiesiog gyventi taip, kaip išeina, ir spręsti klausimus taip, kaip moki.

Tai yra didelis išbandymas poroms, nes situacija – ne eilinė. Neveikia kasdieniai pabėgimo mechanizmai, kai vienas „dirba viršvalandžius“, o kitas „leidžia laisvalaikį“ sporto klube, nors iš tiesų abu bėga nuo kontakto. Kita vertus, kai išryškėja visos, taip vadinamos bendravimo „skylės“, vystosi žmonių kūrybiškumas, kadangi situacijose, kuriose esi neįpratęs būti, darai tai, ką tavo išradingumas diktuoja.

Kaip kompensuoti gyvą emocinį ir fizinį kontaktą tiems, kurie gyvena pavieniui?

Internetas buvo ir liks pagrindiniu ryšio su žmonėmis instrumentu. Kaip ir ne epidemijų, taip ir epidemijų metu tie, kurie susipažįsta, bendrauja, žiūri vienas į kitą ir užsiima seksu internetu, jie daro ir dabar tą patį. Išskyrus tuos, kurie yra apimti nerimo, panikos, ir kuriems seksualumas yra antrame plane.

Vis tiek yra tam tikra hierarchija tarp seksualumo ir išgyvenimo. Kai išgyvenimui kyla grėsmė, žmonės paprastai pamiršta seksualumą iki geresnių laikų. Jeigu žmogus sėdi ir ruošiasi mirti, arba girdi, kaip kažkas už sienos kosėja, arba nuvažiuoja į parduotuvę ir pamato, kad nėra grikių, jam seksas tikrai nebus galvoj. Jis tada ruošis pasaulio pabaigai.

Kai išgyvenimui kyla grėsmė, žmonės paprastai pamiršta seksualumą iki geresnių laikų.

Bendravimas nuotoliniu būdu / 123RF.com nuotr.
Bendravimas nuotoliniu būdu / 123RF.com nuotr.

Kaip patariate paįvairinti kasdienybę šiuo metu, o kartu ir mažiau jaudintis, nervintis?

Viena iš labiausiai veiksmingų praktikų – susilaikyti nuo naujienų skaitymo. Pagrindinius dalykus, ką kiekvienas žmogus turėjo sužinoti, jau sužinojo. Tai trys punktai – plauti rankas, laikytis dviejų metrų atstumu vieni nuo kitų ir, pagal galimybes, sėdėti namuose. Skaitydami apie visa kita, t.y. viruso paplitimą, augimą, mirtis, keliame sau emocinę isteriją. Visą laiką pasaulyje buvo dideli mirčių skaičiai – nuo bado, vėžio, avarijų ir t.t., bet mes jų kasdien nematydavome, o dabar matome ir gąsdiname save.

Suraskime, kaip šį laiką praleisti prasmingai, kad tai būtų nepamirštamas laikas, prisimenamas su dėkingumu.

Kita praktika – atvirkštinė. Paskaityti bent vieną mokslinį straipsnį apie virusus. Tai – visai kas kita, nei skaityti naujienas. Virusologijos mokslui yra daugiau nei šimtas metų. Supratus, kaip veikia virusai, galime iš emocinės sferos pereiti į žinojimo sferą.

Trečias patarimas – naudotis galimybėmis pabūti gryname lauke, susitvarkyti namus, numesto svorio. Tai gali būti labai įdomios dviejų savaičių atostogos, kurių dauguma žmonių net ir norėdami sau neišdrįstų suteikti. Suraskime, kaip šį laiką praleisti prasmingai, kad tai būtų nepamirštamas laikas, prisimenamas su dėkingumu.