Psichologo Pauliaus Skruibio komentaras: neneikime savo nerimo

Nerimaujanti moteris / 123RF.com nuotr.
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2020-03-16 17:01
Psichologas Paulius Skruibis dalinasi savo komentaru apie šiuo metu daugelį žmonių apnikusį nerimą dėl susiklosčiusios situacijos plintant koronavirusui.

Nerimas yra neišvengiama gyvenimo dalis. Egzistencinės psichoterapijos atstovai nurodo bent kelis šio visiems žmonėms neišvengiamo (egzistencinio) nerimo šaltinius:

Neapibrėžtumas: gyvenime labai daug nenuspėjamo, atsitiktinio, nekontroliuojamo. Esame glaudžiai susiję vienas su kitu, todėl mano veiksmai neišvengiamai paliečia kitų, o kitų veiksmai mane, todėl mūsų bandymai kontroliuoti savo gyvenimą, padaryti jį labiau apibrėžtu, visuomet riboti.

Šioje situacijoje, kurioje esame dabar, čia net nereikia papildomų komentarų – mūsų (visų pasaulio žmonių) tarpusavio susietumas yra akivaizdus. Taip pat, kaip ir ryškiau nei visada jaučiamas neapibrėžtumas: kaip tas virusas „elgsis“ toliau, kaip paveiks mūsų gyvenimus ir t. t.

Mirtingumas: nors negalvojame apie tai kasdien, tačiau esame mirtingi ir niekada negalime žinoti, kada mūsų gyvenimas baigsis. Galime (verta) gyventi sveikai, mankštintis ir valgyti sveiką maistą, reguliariai tikrintis sveikatą ir vengti bereikalingos rizikos, tačiau tai niekada šimtu procentu neapsaugos nuo to, kad bet kada bet kas gali atsitikti.

Vėlgi, viruso krizės akivaizdoje, ši gyvenimo duotybė jaučiama ryškiau nei visada. Skamba niūrokai? Tai, ar verta apskritai apie tai rašyti? Nežinau. Bet galbūt kažkam tai pasirodys vertinga ta prasme, kad padės labiau priimti savo nerimo neišvengiamumą.

Jau mačiau ir kitus kolegas rašančius apie tai, kad bėgdami nuo nerimo, jį neigdami, dažnai sukuriame dar daugiau problemų (kitų nerimo formų, tokių kaip panikos atakos ar kitų simptomų). Priimdami nerimo neišvengiamumą, o šiomis dienomis ir turbūt neišvengiamą jo sustiprėjimą, galime ieškoti, kaip su juo būti.

Drąsa yra sugebėjimas judėti pirmyn, veikti, nepaisant nerimo. Suprantama, jei nerimas pasidaro sunkiai pakeliamas, verta ieškoti pagalbos. Net ir dabar, karantino metu visą parą veikia „Jaunimo linija“ (8 800 28888). Pagarba visiems savanoriams! Kiek matau, daugelis mano kolegų psichologų ir psichoterapeutų greitai persiorientavo ir teikia pagalbą nuotoliniu būdu.Naujausi straipsniai