Skausmo gydytoja A. Zavackienė: „Nesvarbu, ar skausmas mažas, ar didelis, jo kęsti tikrai nereikėtų“

90 proc. pacientų skundžiasi stuburo skausmais, juntamais juosmeninėje arba kaklinėje stuburo dalyje/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.
Autorius: Ji24.lt
Publikuota: 2019-08-21 17:26
Kęsdami skausmą, ypač stuburo dalyje, šiandien gyvena daugelis darbingų žmonių. Laimei, šiuolaikinė medicina jau gali pasiūlyti kompleksines gydymo priemones – nuo medikamentinio iki invazinio gydymo, taip pat kineziterapijos ir neurologinių susirgimų gydymo bei operacijų.

Vis dėlto kokiam skausmui esant reikėtų kreiptis į specialistus? Apie tai kalbamės su lėtinio skausmo gydymo ir stuburo chirurgijos klinikos „Clinic Agatas“ anesteziologe, skausmo gydytoja Asta Zavackiene.

Skausmo gydytoja Asta Zavackienė/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.
Skausmo gydytoja Asta Zavackienė/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.

Koks skausmas kankina dažną pacientą?

90 proc. pacientų kreipiasi dėl stuburo skausmų, juntamų juosmeninėje arba kaklinėje stuburo dalyje.

Kiek ilgai galima kęsti skausmą, o kada jau verta kreiptis į specialistus?

Kiekvieno žmogaus skausmo suvokimas yra labai individualus – vieni toleruoja mažiau, kiti yra labai pakantūs. Įprastai ir per pirmą konsultaciją, ir per visą gydymą pacientų prašoma įvertinti skausmą pagal skausmo analogo skalę nuo 0 iki 10 balų. 0 rodo, kad visai neskauda, 10 – kad skausmas yra nepakeliamas.

Bet kokiu atveju nesvarbu, ar skausmas mažas, ar didelis, jo kęsti tikrai nereikėtų. Jei ilgai kenčiama, centrinėje nervų sistemoje susiformuoja skausmo židiniai, kuriuos vėliau taikant gydymą sunkiau suvaldyti.

Apie dažniausias stuburo ligų bei nugaros skausmo priežastis pasakoja Clinic AGATAS neurochirurgas med. m. dr. Bronius Špakauskas.

Stuburas – viena svarbiausių kūno dalių, atsakingų už žmogaus judėjimą ir atramą. Tai nuostabus gamtos inžinerijos kūrinys, be kurio žmogus negalėtų judėti. Stuburas atlieka daugybę funkcijų: ✔️palaiko statmeną kūno padėtį; ✔️apsaugo stuburo kanale esančias nugaros smegenis, kurios jungia galvos smegenis su kitomis nervų sistemos dalimis; ✔️sudaro pagrindą prie kurio yra prisitvirtinę raumenys ir šonkauliai; ✔️amortizuoja smūgius ir kt. Stuburas yra labai sudėtinga anatominė žmogaus kūno dalis. Jis sudarytas iš 33-34 slankstelių, kuriuos tarpusavyje jungia tarpslanksteliniai diskai, raiščiai, sąnariai. Dėl jų stuburo konstrukcija yra nepaprastai tvirta bei lanksti, bet ir labai pažeidžiama. Kiekvieną gyvenimo minutę nepriklausomai nuo amžiaus, stuburui tenka didesnis ar mažesnis krūvis. Tai labiausiai pažeidžiama skeleto dalis, dažnai tampanti skausmo ir kitų negalavimų šaltiniu. Apie dažniausias stuburo ligų bei nugaros skausmo priežastis pasakoja Clinic AGATAS neurochirurgas med. m. dr. Bronius Špakauskas. Jei norite pasikonsultuoti su neurochirurgu med. m. dr. Broniumi Špakausku, kviečiame registruotis pirminei konsultacijai. ☎️ +370 602 26118 ? info@clinicagatas.com ? www.clinicagatas.com

Posted by Clinic Agatas on Wednesday, June 12, 2019

Ar visuomet lengva atpažinti ir tiksliai nurodyti skausmo šaltinį?

Iš tiesų, ne visada. Tam tikslui esame sukūrę specialią anketą su žmogaus kūno siluetu, kurioje pacientas pažymi skaudamas kūno vietas ir nurodo skausmo kryptį. Pavyzdžiui, esant išvaržai juosmeninėje dalyje, skausmas dažniausiai plinta per koją, ir žmogus ten brėžia skausmo liniją.

Toliau yra svarbu apibūdinti skausmą, remiantis anketoje nurodytais skausmą apibūdinančiais žodžiais, tokiais kaip „aštrus“, „duriantis“, „plėšiantis“, „geliantis“. Pagal tai nustatoma, ar skausmas ūminis, t. y. trunkantis iki trijų mėnesių, ar lėtinis, t. y. trunkantis ilgiau.

Galiausiai pacientų prašoma įvardyti, kokiais atvejais skausmas sumažėja: ar pakeitus kūno padėtį, ar esant ramybės būsenai, o gal padeda tik vaistai.

Po detalaus pokalbio, taip pat atsižvelgus į ankstesnių tyrimų išvadas nustatoma skausmo priežastis ir šaltinis, tik tada taikomas invazinis gydymas.

Clinic Agatas“ taikote pažangius skausmo gydymo metodus, vieni jų – blokados. Kas tai?

Blokados yra invaziniai skausmo malšinimo metodai. Tai – injekcijos, kurias sudaro nuskausminamųjų vaistų ir vaistų nuo uždegimo mišinys. Tam, kad kuo tiksliau nustatytume skausmo šaltinį, naudojame ultragarsą arba rentgeno kontrolę.

Invazinė procedūra rentgeno kontrolėje/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.
Invazinė procedūra rentgeno kontrolėje/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.

Kiek laiko juntamas poveikis?

Rezultato trukmė priklauso nuo daugybės veiksnių. Vienas jų – kiek liga yra pažengusi. Blokados poveikis gali būti juntamas nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.

Kokiais atvejais skausmo blokados negali būti taikomos?

Šio gydymo negalime taikyti, jei pacientas serga tam tikromis ligomis kaip osteoporozė komplikuota kompresiniais lūžiais, esant alergijoms naudojamiems medikamentams ar infekciniams susirgimams. Onkologinių pacientų atveju vertinama individualiai.

Ar yra pacientų, kuriems nepadeda vaistai?

Labai retai, tačiau pasitaiko tokių atvejų. Tokiems pacientams tuomet siūlome pagalbą ne invazinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, psichoterapiją, kurios metu yra gilinamas supratimas apie psichosomatiką, nagrinėjamos skausmo priežastys, ieškomi sprendimo būdai.

Ar tiesa, kad jūsų klinikoje taikomos ir tokios praktikos, kaip kineziterapija?

Taip, mūsų komandą sudaro skirtingų sričių specialistai. Jeigu pacientas skundžiasi juosmeninės stuburo dalies ar kaklo skausmais, pirmiausia jis turi dirbti su kineziterapeutu ir sustiprinti raumenyną. Kartu su kineziterapeutu visuomet dirba ir skausmo gydytojas. Jeigu reikia papildomų konsultacijų, užsiėmimuose dalyvauja neurologas arba neurochirurgas.

Specializuota mankšta su kineziterapeutu/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.
Specializuota mankšta su kineziterapeutu/ klinikos „Clinic Agatas“ nuotr.

Kas galiausiai lemia gydymo sėkmę?

70 proc. gydymo sėkmės priklauso nuo paties paciento – nuo to, ar jis pakeis savo gyvenimo būdą, mitybą, ar toliau savarankiškai mankštinsis pagal kineziterapeuto nurodymus. Taigi tai – bendras gydytojų komandos ir paciento pastangų rezultatas.

Daugiau informacijos ieškokite čia:

www.clinicagatas.com

info@clinicagatas.com

Tel.: +370 60 22 61 18

Vičiūnų g. 24, Kaunas

 

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai