Urologas Titas Simaška apie vazektomiją: „Vyrai tampa atsakingesniais šeimos planuotojais“

Pora planuoja kūdikį / 123RF.com nuotr.
Autorius: Lina Grinkevičienė
Publikuota: 2019-07-31 08:00
„Sąmoningas vyras privalo rūpintis savo partnere ir suprasti, kad vaikų planavimas – tai ne vien moters reikalas. Pora turi aptarti ir pasirinkti abiem tinkamiausią, saugiausią ir veiksmingiausią būdą, padedantį išvengti nepageidaujamo nėštumo. Vienas jų – vazektomija, jau populiarėjantis užsienio šalyse“, – sako „Gijos“ klinikų gydytojas urologas Titas Simaška.

Ar ir lietuviai vyrai keičia nuomonę apie tai, kad dėl nepageidaujamo nėštumo atsakinga ne vien moteris, kad vaikų planavimas – abiejų partnerių reikalas?

Manau, abu partneriai turi būti vienodai atsakingi dėl šeimos pagausėjimo, nors pats nėštumas kur kas pavojingesnis moteriai. Pastojus jos kūne vyksta pokyčių, ir niekur nuo to nepabėgsi. Nuo 1960-ųjų, kai buvo aprobuota pirmoji kontraceptinė tabletė, visas šeimos planavimas tarsi buvo permestas ant moters pečių. Pamažu susiformavo nuostata, kad dabar moterys yra atsakingos dėl nepageidaujamo nėštumo, nes turi priemonių, padedančių reguliuoti vaisingumą. Daugelis vyrų net nesigilina į tai, kad hormoniniai kontraceptikai dažnai turi ir šalutinį poveikį, kad ne visų moterų organizmas juos gerai toleruoja. Nors ši kontracepcijos priemonė rinkoje yra apie 60 metų, tačiau dar nėra gerai ištirta ir nėra žinoma, kokių padarinių gali sukelti ateityje.

Sąmoningas vyras privalo rūpintis savo partnere. Abu turi aptarti šeimos pagausėjimo klausimus, pasirinkti tinkamiausią būdą, kaip saugiausiai išvengti nepageidaujamo nėštumo.  

Kokiose šalyse populiariausia vazektomija kaip viena patikimiausių šeimos planavimo priemonių?

Tai, kad pastaraisiais metais vazektomija populiarėja tarp vyrų, rodo užsienio statistika. Tiesa, procentai, rodantys, kiek atliekama procedūrų kiekvienoje šalyje, yra labai skirtingi, nes daug lemia konkrečių kultūrų papročiai, religija, moralinės nuostatos ir požiūris į šeimos planavimą. Yra tautų, kurių moterys gimdo tiek, kiek Dievas duoda, nes ten nepriimta naudotis jokiomis apsisaugojimo priemonėmis. 

Vis dėlto vyrauja tokia tendencija – kuo labiau išsivysčiusi šalis, tuo vazektomija populiaresnė. Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Naujojoje Zelandijoje ji atliekama 20–25 proc. vyrų. Kitose Vakarų Europos šalyse šią procedūrą renkasi apie 10 proc. vyrų.

Titas Simaška / Asmeninio albumo nuotr.
Titas Simaška / Asmeninio albumo nuotr.

O kaip yra Lietuvoje? Koks procentas mūsų šalies vyrų ryžtasi šiai procedūrai?

Lietuvoje oficialios statistikos šiuo klausimu nėra, tačiau skaičiai labai maži ir tikrai nesiekia 1 proc. Vis dėlto mūsų šalyje vazektomija (dar vadinama sterilizacija) po truputį tampa populiarėjančia procedūra, nes daugėja apie tai informacijos. Pastebėjau, kad didėja ir vyrų noras apsaugoti, globoti savo partneres, todėl jie vis dažniau domisi šiuo klausimu. Tačiau toks požiūris kelią skinasi dar tik mažais žingsneliais, nes ši tema daugeliui vyrų yra tabu.

Kodėl? Gal daugelis vyrų klaidingai įsitikinę, kad po sterilizacijos procedūros praras vyriškumą?

Ši procedūra apipinta daugybe gandų ir mitų, kurių gausu internete. Būtent dėl įvairios klaidingos informacijos vyrai dažnai nesiryžta vazektomijai. Tikima, kad po sterilizacijos tampama netikru vyru, kad nebelieka spermos, mažėja testosterono kiekis, sutrinka erekcija, kad vyrai tampa nevaisingi. Tai nėra tiesa. Kaip netiesa ir tai, kad sterilizacija didina prostatos vėžio riziką. Jokių įrodymų nėra.

Per operaciją suardomi sėkliniai latakai (tai yra tokie vamzdeliai, kuriais spermatozoidai patenka į spermą). Spermą 99,9 proc. sudaro prostatos ir sėklinių pūslelių turinys ir tik 0,1 proc. – spermatozoidai. Po vazektomijos spermos kiekis nemažėja, vizualiai nematyti, ar vyrui atlikta vazektomija, ar ne. Sterilizacija taip pat neturi jokios įtakos lytiniams hormonams, todėl po operacijos nesumažėja ir testosterono kiekis. Netgi priešingai. Moksliškai įrodyta tai, kad poros, kurių vyrams atlikta sterilizacija, lytiškai santykiauja dažniau, kad didėja tokių vyrų seksualinis pajėgumas, o tai daro teigiamą poveikį vyrams, nes skatina daugiau gamintis testosterono. Natūralu, nes abu partneriai būna atsipalaidavę psichologiškai, jiems nereikia baimintis ir per sueitį galvoti apie tai, kad tik laiku spėtų nutraukti lytinį aktą, ar suveiks kitos apsisaugojimo priemonės. Tokios mintys kelia įtampą, stresą dėl galimo nepageidaujamo nėštumo.  

Ar vyrų sterilizacija 100 proc. apsaugo porą nuo nepageidaujamo nėštumo?

Vazektomija, arba sterilizacija, yra patikimiausia kontracepcijos priemonė, neįskaitant susilaikymo nuo lytinių santykių kaip vienos iš priemonių. Ji 11 kartų veiksmingesnė už peroralinius hormoninius kontraceptikus ir 6 kartus – už prezervatyvus. Statistiniai duomenys rodo tai, kad pastojimo tikimybė po vazektomijos yra labai menka – 1 iš 2000 porų.

Tiesa, po operacijos vyras iš karto netampa nevaisingas, todėl lytinių santykių tenka šiek tiek palaukti. Sėkliniame latake ir sėklinėse pūslelėse vis dar būna likę gyvybingų spermatozoidų, kurie gali sukelti nepageidaujamą nėštumą. Saugūs lytiniai santykiai įmanomi praėjus savaitei po operacijos, tačiau vis dar būtina saugotis, mat kartais spermatozoidai lytiniuose latakuose išlieka gyvybingi iki 6 savaičių po vazektomijos procedūros. Tai, kad operacija sėkminga, paaiškėja po dviejų spermos kokybės tyrimų, kuriuos atlikus neturi būti randama spermatozoidų.

Ar vazektomija yra sudėtinga operacija? Kiek laiko ji trunka?

Operacija nėra sudėtinga, trunka 20–50 minučių. Vazektomija atliekama taikant intraveninę nejautrą – pacientas užmigdomas ir nejaučia jokio skausmo. Daromi du apie 1 cm dydžio pjūviai. Identifikuojami ir į pjūvio paviršių iškeliami sėkliniai latakai. Iškerpamas ir pašalinamas apie 1 cm ilgio sėklinio latako fragmentas. Kiekvienas sėklinio latako galas po 2 kartus perrišamas medicininiu siūlu. Abu laisvi sėklinio latako galai papildomai koaguliuojami (uždeginami) pasitelkus elektrokaustiką. Pjūvis užsiuvamas vienu siūlu. Po kelių valandų pacientas keliauja namo, tačiau tą dieną dar negali vairuoti. Siūlas yra tirpus, pats ištirpsta per 2–3 savaites, todėl jo šalinti nereikia. Operacijos kaina – 600 eurų. Ligonių kasos šios operacijos nekompensuoja.

Kokie vazektomijos pliusai ir minusai?

Vazektomija nedaro tiesioginės įtakos potencijai. Kitas pliusas – vyrui nebereikia naudotis prezervatyvu (nebent kaip apsisaugojimo nuo lytiškai plintančių ligų priemone), jis nebejaučia baimės dėl to, kad partnerė gali pastoti. Tai suteikia psichologinio stabilumo, leidžia labiau ir dažniau mėgautis lytiniais santykiais, miegamajame atsiranda daugiau spontaniškumo.

Vis dėlto vazektomija yra medicininė procedūra ir gali sukelti komplikacijų: pooperacinį kraujavimą, diskomfortą pjūvio vietoje, infekciją. Tiesa, tai nutinka labai retais atvejais ir šios komplikacijos gana lengvai pašalinamos.

Turbūt kiekvienam vyrui labai svarbu motyvacija ir psichologinis nusiteikimas? Kam patartumėte neskubėti atlikti vazektomijos?

Dėl vazektomijos būtinai turi nuspręsti abu partneriai. Po operacijos dažniausiai gailisi tie vyrai, kurie jai ryžosi būdami jauni, arba tie, kurių poroje to norėjo tik vienas žmogus. Rekomenduojama šią procedūrą atlikti vyresniems vyrams, kurie 100 proc. įsitikinę tuo, kad jau tikrai nebenorės susilaukti palikuonių net ir su kita, jaunesne partnere. Gyvenimas nenuspėjamas. Pasitaiko taip, kad vyresnio amžiaus poros išsiskiria, vyrai sukuria kitas šeimas ir tuomet lyg ir norėtų bendrų vaikų su naujomis partnerėmis, bet jau būna šaukštai po pietų.  

Jeigu pacientas dėl vazektomijos kreipiasi į mane, per pirmą vizitą niekada neskiriu tikslios operacijos datos. Sterilizacija – labai rimtas sprendimas, todėl aptariame visus pliusus ir minusus, įvertiname paciento lūkesčius. Daugelis vyrų tikrai būna apsiskaitę ir apsisprendę, tačiau per konsultaciją jie visada sužino ką nors nauja. Tad duodu laiko apsispręsti, pasitarti su antrąja puse. Visada stengiuosi atkalbėti jaunus ar vaikų neturinčius vyrus. Tačiau kiekviena situacija individuali, todėl pamąstyti tenka ne tik pacientui, bet ir gydytojui.

O jeigu atsitinka taip, kad žmogus persigalvoja ir nori vėl būti vaisingas. Ar įmanoma susigrąžinti vaisingumą?

Po vazektomijos vyras netampa nevaisingas, jis paprasčiausiai negali apvaisinti moters per natūralius lytinius santykius. Tačiau sėklidėse toliau gaminasi spermatozoidai, kuriuos galima panaudoti atliekant pagalbinį apvaisinimą.

Pasaulyje daromos atkuriamosios operacijos po vazektomijos. Tikimybė, kad latakas bus atkurtas sėkmingai, svyruoja nuo 20 iki 80 proc. – priklauso nuo to, prieš kiek laiko buvo atlikta vazektomija. Deja, Lietuvoje sėkmingai atlikti tokio pobūdžio operacijos kol kas dar nepavyko. Šiai procedūrai reikalingi specialūs mikroskopai. Lietuvos urologai dar neturi galimybės jais naudotis.

Ar teko kada atkalbėti pacientus nuo šios procedūros?

Ne tik pacientas renkasi gydytoją, bet ir gydytojas pacientą. Esu ne kartą atsisakęs atlikti šią operaciją, nes kai kurie vyrai buvo per jauni ar turėjo netinkamų lūkesčių – vazektomiją rinkosi spontaniškai ir lengvabūdiškai.

Gaunu daug elektroninių laiškų dėl klausimų apie sterilizaciją. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau manęs klausia apie atkuriamąsias operacijas, o tai leidžia manyti, kad ne visi pacientai liko patenkinti pasirinkę tokį kontracepcijos būdą.

Nesakau, kad visiems vyrams reikia atlikti vazektomiją, tačiau protinga porai aptarti šį būdą kaip vieną galimų kontracepcijos alternatyvų. Tai yra saugi, labai veiksminga priemonė ir tikrai gerina pacientų, kurie ją pasirenka apgalvotai, gyvenimo kokybę.

Naujausi straipsniai